Sokolnictwo

Sokolnictwo

Sztuka układania ptaków drapieżnych do łowów, sięga zamierzchłych czasów i uchodzi niewątpliwie za jedno z najstarszych, najoryginalniejszych i najszlachetniejszych form łowiectwa.
Łowy z sokołami stały się elementem kultury wielu narodów Europy, Azji i krajów arabskich.

W Polsce sokolnictwo zostało reaktywowane w 1972 roku, kiedy to powołano przy Polskim Związku Łowieckim Sekcję Sokolniczą.
W bieżącym roku mijają 33 lata działalności Krajowego Klubu Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych PZŁ.

Współczesne sokolnictwo to przede wszystkim ochrona ptaków drapieżnych, hodowla i rehabilitacja. Od lat 80-tych sokolnictwo opiera się głównie na zamkniętej hodowli ptaków drapieżnych, którą sokolnicy opanowali obecnie do perfekcji.
Z inicjatywy sokolników powstał na początku lat 90-tych Program Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce. W ramach tego Programu, przy finansowej pomocy wielu instytucji i społecznej pracy sokolników, co roku zostają wypuszczane na wolność młode sokoły wędrowne z krajowych hodowli.

Jako, że sokolnictwo jest rzadką i specyficzną dziedziną łowiectwa, dobrze znaną jedynie wąskiej grupie pasjonatów, stworzyliśmy "otwartą" Sokolarnię na Górze Czantoria w Ustroniu, do której serdecznie zapraszamy.
Odwiedzenie naszej Sokolarni pozwoli poznać wielu osobom tą przepiękną sztukę układania ptaków drapieżnych do łowów, poszerzy wiadomości i pogląd na temat sokolnictwa - dziedziny tyle pięknej, specyficznej co i mało znanej.